5 filmů, které by měl vidět každý podnikatel

Publikoval Viktor Hanáček dne 30. října 2013

Sám nevím, jestli chci říct přímo podnikatel, nebo raději freelancer aka člověk na volné noze. Chtělo by to nějaké slovo pro podnikatele se zdravým pohledem na svět, optimistickým smýšlením atp., to bych možná ale chtěl moc :)

Dal jsem dohromady tento malý seznam filmů, které se mi líbily a zároveň měly něco společného s podnikáním. Ať už to byla Markova energičnost v The Social Network nebo Stevovo přímé skoro až bezpáteřní jednání v Jobs.

1) The Social Network

Rychlé rozhodování, žádné výmluvy, práce na vlastních projektech přes noc na koleji, to je The Social Network — skvělý film pojednávající o vzniku Facebooku. Ten vznik nebyl zcela čistý, film je to ale určitě zajímavý, pro mě skvělý. Kdyby mi někdo řekl dávají to znovu v kině, bez váhání bych s velkým popkornem šel ještě. Nejvíc ze všeho mi v hlavě utkvěla hláška „Let the hacking begin“ následována skvělou hudbou a Markovým programováním služby o hodnocení holek. Určitě stojí za to vidět! Film zachycuje kompletní vznik a vzestup Facebooku.

2) Czech Made Man

První film týkající se vydělávání peněz a podnikání, na kterém jsem byl v kině (místo traileru přikládám komplet film na YouTube). Zároveň český film o českém podnikateli Jakubu Vránovi. Vzestupy a pády a procházka jeho podnikatelským životem. Pak začal podnikat s doménami, které lidi omylem zadali, když něco hledali. Např. místo google.com napsali google.cm. Každá z takovýchto stránek kápla pár desítek dolarů. Jakubova otázka zněla: Co kdybych takovejch domén měl tisíc? Najednou vydělával $1000 denně.

3) Jobs

It only takes one person to start a revolution. Film zachycující začátky Steva Jobse, zakladatele Applu. Jak začínal v garáži, jak se nebál si říct o investici, jak nutil lidi se zlepšovat. Jak lidi vyhazoval, jak je štval. O tom všem tento film je. Škoda jen, že je zachycen jen Jobsův začátek a ne celá kariéra a ono uznání a obdiv — na to jsem čekal nejvíc. Škoda. I tak má ale film určitě co nabídnout, klidně by mohl mít i čtyři hodiny.

4) Moneyball

Aneb když zvolíte úplně jiný postup, úplně jiná pravidla, nikdo vám nevěří a ono to pak najednou vyjde a začnou to používat i ostatní. Jako v podnikání. Pohodovka na večer, fakt příjemný film. Brad Pitt dostává baseballový tým a samozřejmě z něj chce udělat jedničku. A moc na výběr nemá. Proč teda nezkusit jinou cestu k volbě hráčů, které ale nikdo nevěří?

5) Project X

Je to sice šílenost ale co má společného podnikání s filmem pro puberťáky? No celkem dost, denně se necháváme limitovat naučenými vzorci chování, a ty většinou dětem či puberťákům chybí. A pak může vzniknout to, co vzniklo v tomto filmu. Spousta networkingu, reklamy, a podobné obory. Dostat zdarma stovky lidí na určité místo? Neexistuje, v agentuře zaplatíte stovky tisíc. Tady to jde. Jakto? Ať už to dopadlo dobře nebo špatně, je tam spousta věcí, které mají s podnikáním hodně společného.

6) Vlci z Wallstreet?

Slib 5, dej 6? Ne ne, tento film ještě nevyšel, proto nevím, jestli se sem hodí. Spíš to berte jako tip. Má to v sobě všechno, co má správný film mít: DiCaprio, Wallstreet, peníze, párty, d*vky (dívky). Bude to spíš komedie, i tak se ale těším a věřím, že pár biz věcí, i když spíš komicky, tam určitě bude. No a opět skvělá hudba by Kanye West. Premiéra nakonec posunuta až na leden.

Doufám, že jsem na nic nezapomněl. Budu velice rád, pokud do komentářů přihodíte i své oblíbené filmy na toto téma, případně ohodnotíte tento výběr či něco doplníte. Díky moc!