Czech Made Man

Publikoval Viktor Hanáček dne 16. června 2011

Po dost dlouhé době (rok, možná dva) jsem si opět zašel do toho našeho malého kina, tentokrát na film Czech Made Man.

Krom toho, že lidí bylo v kině celkem tak deset, tak mě film zaujal. I když kvůli malému zájmu ani popcorn nedělali (asi už i tam jim zdechl pes), tak jsem to nějak se slanýma brambůrkama Lay’s a Fantou přežil.

Ale k filmu: Film vypráví příběh jednoho českého človíčka, který již v mládí poznal, že být poctivý není pro svůj velký úspěch zrovna nejlepší cesta. Od mládí věděl, že v životě člověk hraje jenom sám za sebe a že není dobré se při dosahování svého cíle ohlížet na ostatní. Byl to parchat, sem tam mu něco nevyšlo, ale neseděl na prdeli a nekoukal na televizi. Miloval peníze a šel prostě po nich.

A co jsem si z filmu odnesl? Shrnul bych to do „Buď svině a třeba to vyjde.“

Jakub Vrána je člověk, který mě díky svému příběhu (záleží, jak moc se blíží pravdě) zaujal – že se i přes špínu a všechny sviňárny, které dělal, dokázal v tomto hnusném světě vyšplhat poměrně vysoko a díky tomu se nyní válí v milionech. Už v roce 2005 vydělával 1000 $ za den. A kdo tohle má?

Ale člověk to vidí i kolem sebe. Známé „Co si nenakradeš, to nemáš“ nebo „S poctivostí leda pojdeš“ (motto filmu) snad platí už úplně všude. A skutečný Zdeněk Kubík, o kterém film pojednává, tohle prostě věděl a byl ve správný čas na správném místě. A o tom dnešní úspěch je.