Jak je to s tím pasivním příjmem?

Publikoval Viktor Hanáček dne 27. srpna 2013

Existuje? Neexistuje? Chápeme vůbec pojem pasivní příjem správně? V květnu jsem psal o tom, jak jsem si chtěl před maturitou vytvořit pasivní příjem díky prodejům grafických a webových šablon. Naopak Mário Roženský se nedávno rozepsal o tom, že pasivní příjem neexistuje.

Co je to pasivní příjem?

Pasivní příjem je takový příjem, pro jehož udržení nemusíte vynaložit velké úsilí. Může to být třeba prodej reklamy na internetovém fóru, vlastnictví bytového domu apod. Pointa by měla být v tom, že peníze vyděláváte i tehdy, kdy nic neděláte, kafíčkujete, nebo jste na dovolené.

Mám pasivní příjem?

Mário poukazuje na to, že místo vytváření pasivního příjmu by bylo lepší raději pracovat pro klienta. Někteří teď možná řeknou, že ne, někteří, že asi ano. Záleží na tom, kolik času investovali do vytvoření pasivního příjmu a jak moc úspěšní byli.

Já jsem si toto říkal pokaždé, kdy jsem vypustil na ThemeForest novou Tumblr šablonu. Zezačátku totiž o ni moc zájem není a první nákupy příjdou až po nějaké době. Říkal jsem si, že kdybych ten stejný čas věnoval klientské práci, už bych měl dávno vyděláno. Nakonec to dopadlo tak, že mi to vyšlo úplně nastejno a šablony se navíc stále dál prodávají.

Je to pasivní příjem nebo není? Já myslím, že ano. Sice z něj nikdo nevyžije, ale v podstatě to pasivní příjem stále je.

Pokud bych však měl desítky tisíc stažení a řešil bych akutalizace, nahlášené chyby nebo jiné problémy, už by to nebyl až tak „pasivní“ příjem, ale spíš normální aktivní příjem, který by byl závislý na tom, jak se o klienty (kteří šablony zakoupili) starám — pokud bych ukázal (při tom obrovském zájmu), že se o klienty nestarám, asi by šly prodeje hodně rychle dolů.

Otázkou třeba je, kdybych nad budováním pasivního příjmu trávil 8 hodin denně několik měsíců, jestli by to pořád byl pasivní příjem, nebo obyčejná práce…

Proč jsem chtěl pasivní příjem?

Pasivní příjem jsem chtěl proto, že mě vždycky přitahovalo prodávat na webech jako ThemeForest. Jejich podmínky, přijímací kvíz a schvalovací procesy mě od toho ale odrazovaly a tak jsem nejdřív vyzkoušel Creative Market. Po prvním týdnu tam bylo pětikilo, po dvou týdnech asi dva tisíce (korun). Ostatně jak to všechno bylo si můžete přečíst v článku První pokusy o pasivní příjem, ať to tu nevypisuji znovu.

Chtěl jsem ho také proto, že mě lákalo i něco jiného a nového. Chtěl jsem zkusit nebýt závislý jen na příjmech z práce pro klienty. Vlastně se to i povedlo. Sem tam z toho něco kápne a vidím v tom o trošku víc svobody. Navíc je super se vzbudit a zjistit, že jste třeba o tři stovky bohatší.

Věřím v to, že kdybych zamakal a vytvořil větší portfolio například šablon, určitě by to nějaké hezké peníze pravidelně neslo.

Otázkou ale stále je: vyplatí se budovat něco, o čem ještě nevím, jestli to bude vynášet, místo abych vzal nějakou klientskou práci? Je prostě potřeba to risknout. A o tom to všechno je…