Jaký byl rok 2013?

Publikoval Viktor Hanáček dne 1. ledna 2014

Kdybych to měl nějak sesumírovat do dvou slov, tak bych řekl „Brutální rozjezd.“ Začal jsem plno nových věcí a zároveň zlepšoval to, co už dělám. Taky jsem dokončil střední školu, získal maturitu a zkusil i vysokou školu. Začal jsem prodávat šablony a další digital goods a poprvé jsem byl požádán o rozhovor.

Webdesign a webové stránky

Mou hlavní činností je stále webdesign a tvorba kompletních webových stránek na WordPressu. Své portfolio jsem neaktualizoval už asi rok, nicméně jsem aktivní na Dribbblu, kde sem tam nějakou práci dám. Nové portfolio snad dodělám a publikuji hned zezačátku roku. Ono je to vlastně fajn, protože důvodem k tomu, že není portfolio, je plno klientské práce. Tak moc, že mi to dalo ke konci roku fakt zabrat. Tolik zakázek jsem ještě neodmítl. Takže webové stránky za jedna.

Druhou stránkou věci jsou, což je fakt průser, kamarádské ceny. Snad všichni mí klienti jsou mí kamarádi a tak vlastně všem jsem dával ceny, které nebyly až tak úplně adekvátní. Ne, nijak toho nelituji, je ale třeba posunout se dál. Už nemusím brát každou zakázku, takže si na pricing v příštím roce budu dávat větší pozor.

Nové věci, nové směry

Stále zkouším nové věci a tak jsem si v polovině roku koupil GoPro kameru, že zkusím nabízet tvorbu promo videí pro klienty, ať už to budou nějaké venkovní akce, produkty, cokoliv. Jedno z prvních videí, které jsem nazval svým promem, můžete shlédnout níže (odkaz na YouTube + něco málo ze zákulisí):

Několik videí jsem udělal, ale plno práce mi nedovolilo se tomu věnovat více. Nicméně kamerka dobře posloužila např. k focení interiérů, kde zrcadlovka s portrétovým objektivem nestačí.

A nejen k focení interiérů :)

DCIM100GOPRO

Obrovskou věcí tohoto roku pro mě byla registrace na serveru Creative Market — obchod pro designery, kde si kupujete různé hotové grafické práce, šablony, loga, ikonky atp. (všechny mé produkty zde). Můj první produkt jsem vložil koncem dubna, za tu dobu jsem udělal několik dalších. Největší úspěch měl 1st MEGA Photopack — 94 fotografií v plném rozlišení, které můžete použít jak chcete. Byl o to zájem, nikdo nic takového přede mnou neudělal, teď se spousta ostatních snaží o to stejné.

cm-macbook-iphone-mockups

Mým posledním produktem jsou tyto mock-upy (výše), kde si designer navrhující weby nebo aplikace jednoduše ve Photoshopu otevře jakoukoli fotografii a behěm několika kliknutí vloží do displeje zařízení svůj vlastní design a klientovi jej může ukázat skoro reálně.

Dalším takovým úspěchem pro mě byla registrace na ThemeForestu, na kterém prodávám tři své Tumblr šablony. Taky skvělá příležitost, kterou ještě hodlám naplno využít. Na to, že to jsou jen Tumblr šablony (jsou jednoduché na tvorbu), tak jsou prodeje super. Hlavně je to o tom, že to vydělává i poté, co už děláte něco jiného. Rozhodně zkusím udělat i několik WordPress šablon a pokud se to povede, můžou z toho být opravdu hezké peníze. Vidím v tom velkou příležitost. Přečtěte si Je možné si vydělávat prodejem WordPress nebo Tumblr šablon? a 20 milionů korun za jednu WordPress šablonu.

Vzdělání

Dokončil jsem střední školu a dostal jsem se na vysokou, jenže vzdal jsem to — po dvou týdnech jsem si potvrdil, že tohle bych opravdu nevydržel.

Jenže když vzdám školu, musím se vzdělávat sám. A to je strašně fajn, protože studujete jen to, v čem vidíte potenciál. Takže jsem v druhé polovině roku hodně četl. Minulý rok jsem přečetl Restart a Zen a hotovo, tento rok jsem přečetl $100 Startup, Nejbohatší muž v Babylonu a nejvíc mě nakoplo Bohatý táta, chudý táta. Teď mě doma čekají Zbraně vlivu a Myšlením k bohatsví.

Ale není to jen o čtení, pořádá se spousta přednášek a konferencí, které se týkají mých oborů. Letos jsem navštívil svou úplně první takovou akci, brněnský BarCamp, hned po tom jsem si dal přednášku o značkách od Karla Mindlesse Novotného. Jelikož se mě příští rok už škola netýká, hodlám těchto akcí navštívit co nejvíce (pokud budou obsahem kvalitní). S kvalitou škol se to nedá srovnat, nehledě na to, že z těchto akcí chodíte motivovaní a nadšení (neznám nikoho, kdo by chodil s hřejivým pocitem motivace ze školy).

Vlastní projekty

Při čtení knihy Bohatý táta, chudý táta jsem plný euforie a nadšení spustil dva projekty, jeden méně úspěšný, druhý více úspěšný. Dealjumbo.com a picjumbo.com, Dealjumbo mělo prodávat zlevněné balíčky pro designery (ikonky, šablony, pluginy atp.), picjumbo každý den publikuje fotky, které si můžete zdarma stáhnout a použít je kde chcete.

Dealjumbo jsem vzdal, konverzní poměr byl docela dobrý, něco to vydělalo, ale čekal jsem od toho víc a s tou prací, co byla okolo, mě to zklamalo. Tak jsem se věnoval jen picjumbu. Možná by bylo fajn Dealjumbo prodat, protože je to celé funkční a je tam i nějaký maillist, jen to chce pořádnou propagaci, kterou já nemám.

Každopádně mé činnosti zaujaly natolik, že jsem byl od dvou internetových magazínů požádán o rozhovor. To mě ohromně potěšilo a zase jsem mohl své myšlenky a projekty dál rozšířit. Pár vět o obou rozhovorech + jejich odkazy najdete v článku Rozhovory se mnou.

Fotografie

IMG_5334_export2khncks

Focení je u mě stále víc koníček, než práce. Na začátku roku jsem docela dost času věnoval iPhone fotografii (na Instagramu tady, tady a tady), pak mě ale víc bavilo vydělávat peníze, tak jsem od toho upustil. Během roku jsem vyměnil svůj širokoúhlý 8mm objektiv Samyang za 28mm portrétový objektiv Canon. S ním (i když mám ještě 50mm) fotím do teď, je skvělý.

Už několik týdnů jsem chtěl trošku postrčit to své focení zase o úroveň výš, ale nějak jsem se k tomu nemohl dokopat. Obdivuji několik fotografů, kteří fotí ženskou krásu (Santiago PerezGrovas, Fedor Shmidt, Alexander Tikhomirov, Aleksandr Mavrin, …). Ale ne porno, spíš lehce zahalené ženské tělo. A ty fotky mě strašně baví. Tak jsem si řekl dost, už musím taky začít. A tak jsem začal.

Zamluvil jsem pokoj, napsal jsem té své modelce a šli jsme na to. Toto je směr, kterým se chci ubírat v roce 2014. Bylo to úplně první focení tohoto stylu, takže pevně věřím ve zlepšení.

IMG_5235_export2k

IMG_5459_export2k

Jak to dopadne, to uvidíme.

Kopni do tý bedny!

Aneb zvedni se a běž něco dělat. Tohle jsem si během roku řekl několikrát. U tvorby šablon na ThemeForest, u digital goods na Creative Market, u spuštění svých prvních dvou projektů, u zmíněného focení v hotelu. Je potřeba vyjít z komfortní zóny a zkusit něco jiného a nového. Nic z toho jsem dělat nemusel. Stačilo by dělat weby, ale o tom, že to člověk nemusí, to právě všechno je. Vyplatilo se to. Mám teď mnohem větší rozhled a můžu si vybírat, co budu dělat.

Prosinec byl zajímavý v tom, že jsem snad všude dosáhl další „stovkové“ mety. Můj osobní profil na Twitteru 400 sledujících, na mém Instagramu 500 sledujících, na 500px 100 sledujících a mé picjumbo na Twitteru taky 500 sledujících (během ani ne dvou měsíců).

Osobní život

Věc, na kterou hodně rád vzpomínám byla dovolená v Benátkách. Super dovolená s přítelkyní, kámošem a jeho přítelkyní. Je to nádherné a romantické město. Jeli jsme autem, řídil jsem, a u toho jsem si uvědomil, jak je ten svět malý a jak je dnes všechno tak blízko — za pár hodin jsme byli na místě a nafta nás vyšla na 500,- za každého. Člověk může prostě kamkoliv.

0037

Co v roce 2014?

Co se týče tvorby videí, tak největší pecka by asi bylo střihnout si 3D reklamu pro nějakou velkou značku (BMW, Mercedes, CarTec, Advantage, …) promítanou v 3D kinech. Mám teď 3D TV, vím jak to funguje a jestli mi k tomu nahrají okolnosti, tak by to pro mě byla hodně velká věc.

Z těch normálních věcí by se mi líbilo, aby si na sebe picjumbo začalo během roku vydělávat. Taky hodlám na ThemeForest nahodit svou první WordPress šablonu a začít pracovat za adekvátní ceny. Prostě to podnikání fakt už rozjet.

To, na čem se pokusím nejvíc pracovat, je denní režim. Poslední dva měsíce nebyl problém jít spát ve čtyři a vzbudit se v jedenáct. A to není dobrý. To je prostě „nevýhoda“ freelancingu — můžete si dělat co chcete. No a taky by se mi líbilo, kdybych už konečně vydržel chodit pravidelně do fitka (vždycky mě to po x měsících pustí).

Rok 2013 byl skvělý. Věřím, že 2014 bude ještě lepší. Vyhlídky jsou opravdu víc než super a tak je třeba se jich pevně chopit. Internet je úžasné místo a věřím, že je to místo pro každého. Minimálně tak, aby mu pomohlo online informovat o tom, v čem podniká offline.

Všem vám přeji super úspěchy, super život, super štěstí a super zdraví. Milujte svou práci, rodinu a nezapomínejte svým blízkým dávat najevo, že pro vás moc znamenají. Ahoj!

Jaký byl rok 2013 jinde?

Mário Roženský
Pavel Králíček
Jiří Rostecký
Lukáš Churý
Jan Kvasnička
Inwebstor