Jde to bez chytrého telefonu?

Publikoval Viktor Hanáček dne 28. září 2010

Zamyslel jsem se nad článkem 15 důvodů, proč zahodit iPhone od Pavla Říhy a řekl jsem si, že by nebylo špatné si zkusit, jestli bych bez iPhone pár dní vydržel.

Mimochodem má Pavlův článek taky dobrou diskuzi, kterou doporučuji přečíst.

Nechat doma na pár dní iPhone vypadá docela jednoduše a je to docela dobrý bod, jak se naučit překonat sám sebe, tak proč to nezkusit. O nic nejde, prostě bych vyměnil iPhone za nějakou starou obyčejnou Nokii, která nic neumí.

Začal jsem si v hlavě hromadit všechna pro a proti tohoto kroku. Co ztratím, co získám, čemu to prospěje, apod.

Docela dost tím zjednoduším svůj den, kdy nebudu muset myslet na twitter, facebook, mail, internet, apod. Prostě všechno bude úplně mimo a mně tak zbyde čas na vše ostatní. Budu si moct více povídat s přáteli, nebudu se muset stresovat akutními emaily, nebudu mít možnost při vyučování hrát hry a sledovat twitter.

Je toho moc. Vesměs jsou to výhody.

Jenže když jsem šel dál a dál, dospěl jsem k tomu, že to bude akorát ztráta. Čím zaplnit nudnou chvilku třeba v čekárně, ve vlaku, …? Čím vyfotit momentku a jak ji poslat na fotoblog? A jak poslouchat hudbu? Tahat sebou ještě mp3ku? Nebo foťák? A jak si při chůzi na nádraží zjistit vlaky nebo autobusy? Jak si přeložit neznámé anglické slovíčko? Jak si bez nesynchronizovaného kalendáře organizovat čas? A jak taky zjistit sever? No dobře, to poslední je blbost.

Když jsem se zamyslel hlouběji, zjistil jsem, že je to hloupost a nemělo by to cenu. Spíš bych toho víc ztratil, než získal. Přecejen je lepší mít zařízení, které umí vše, než jen krabičku, která umí volat, psát sms a ukázat hodiny.

Jak v komentářích napsal Tomáš Bleša, nezáleží na telefonu, ale na nás, jak s ním nakládáme. Stačí být pánem svých věcí. Ne nadarmo se tomu říká chytrý telefon, tak proč se ho zbavovat a úmyslně dělat krok zpět. Proč se vracet o několik let dozadu, kdy telefony neuměly skoro nic.

Chytré telefony jsou tu od toho, aby nám zjednodušily a zpříjemnily den. Prostě máme v jednom zařízení schovaných několik dalších zařízení. A o to u chytrého telefonu přece jde, ne?