Konečně jsem si vyzkoušel DJing

Publikoval Viktor Hanáček dne 8. listopadu 2009

Včera a ještě předminulou sobotu jsem si mohl v břeclavském DC Bellugga splnit dětský sen – vyzkoušet si hrát jako DJ na kvalitní aparatuře s opravdovou technikou. Od dětství miluju hudbu a DJing mě vždycky fascinoval. Hrát mi umožnil resident Bellugga clubu DJ Radex, který hrát opravdu umí a jeho hraní není jen šavle nahoru – šavle dolů.

Tím asi nejzákladnějším základem DJingu je srovnání rychlosti (BPM) dvou tracků a srovnání úderů (ve většině případů i dob) obou tracků do sebe tak, aby se vzájemně nekopaly a vy, jakožto DJ, jste mohli udělat nepostřehnutelný přechod mezi tracky. Ikdyž to bude s kapkou namyšlenosti, myslel jsem (a pevně v to doufal), že tohle mi půjde. Bohužel mi to moc nejde. Někdy se mi to povede, někdy ne. Záleží na tom, jaké tracky mám míchat – pokud jsou beaty dobře slyšet, jdou srovnat celkem dobře, pokud je v tracku moc výšek, už je to těžší. Nejlepší je srovnávat na konci hrajícího tracku, kdy jdou u většiny tracků beaty dobře slyšet.

V clubu jsem hrál hned po otevření, když tam bylo maximálně tak 10 lidí (i s personálem =D). Kolem půl desáté si sluchátka převzal DJ Radex a já se přesunul k ovladačům světel. Ty jsem si hodně oblíbil a vypadá to, že do Belluggi nebudu chodit kvůli DJingu ale kvůli světlům. Vše se ovládá přes takovou control desku plnou čudliků, kterými se ovládá mlha, laser, LEDky, stroboskop a scany. Mlha se dá ovládat manuálně nebo nastavit v intervalech. Ledky jsou v barvách RGB, takže se jim dá nastavit jakákoli barva. Laser jde buď zapnout nebo vypnout, protože už je naprogramovaný, takže tady není co řešit. Strobo jde ovládat manuálně, podle hudby nebo nastavením opakovaného blikání (už po hodině jsem měl používání stroboskopu zakázano =D). Disko koule se otáčí pořád, takže tam taky není co řešit a to, co se z toho všeho ovládá nejvíc jsou scany + diody. Je tam cca 18 programů a já mám na starosti je ovládat tak, aby se hodily k právě hrané skladbě. Ovládá se rychlost pohybu, rychlost přechodu a přepínání mezi jednotlivými programy. Takže pokud mě někdy uvidíte v Bell, tak Vám právě blikám do obličeje =)

S DJingem to beru tak, že žádný učený z nebe nespadl a tohle bude asi běh na dlouhou trať. Chce to prostě zkoušet a trénovat. Za jeden nebo dva večery se to určitě nenaučím, takže uvidíme časem. Když nepůjde DJing, tak aspoň ty světla…