Minimalistická aplikace pro iPad psaní

Publikoval Viktor Hanáček dne 10. listopadu 2010

Dlouho jsem hledal něco, v čem budu moct psát zápisky do hodin, abych se zbavil sešitů v předmětech, kde nejsou důležité obrázky a ze kterých nematuruju a nejsou prioritní.

Do této doby jsem používal aplikaci Simplenote, která poskytuje sync poznámek na internet a lze ji upravovat i přes webové rozhraní.

Bohužel mně, jakožto zastánci minimalismu, prostě nevyhovovala. Málo white-space, divné okraje… Z hlediska minimalismu, který nebyl účelem a který já vyžaduji, byla prostě nezvládnutá.

Pár dnů jsem ji používal a pak jsem úplnou náhodou narazil na aplikaci PlainText. Ta splňuje mé požadavky na 100% a zasloužila by si mít v AppStore placenou verzi.

Černé patkové písmo, bílé pozadí, žádné rušivé elementy – vše v duchu absolutního minimalismu. Prostě krása.

Hlavní výhodou je však to, že se synchronizuje se službou Dropbox. Vytvoří si v něm svoji složku a do ní se veškeré poznámky ve formátu txt ukládají. Tím získáte parádní možnost zálohy – jednoduchým zkopírováním složky s texťákama ji máte u sebe v počítači připravenou kdykoli k obnově.

Pokud se psaní více věnujete, nabízí aplikace i počítání slov, dokonce i z textového výběru. A abych pravdu řekl, i psaní článků samotných mě v PlainText app baví víc. Zkuste to. I tento článek jsem si v ní napsal.

Všem, kdo milují minimalismus, psaní a iPad, ji můžu s klidem doporučit. Je to jediné, co naplno splňuje mé požadavky pro jednoduchý a použitelný editor textu.