Moderní svět za pár let

Publikoval Viktor Hanáček dne 5. dubna 2010

Tento článek berte jen jako mé zamyšlení o budoucnosti. Není to realita, ani slibovaná budoucnost. Jsou to jen mé myšlenkové pochody, jak by mohl náš svět s rozvíjejícími se mobilními, pozičními a internetovými technologiemi za pár let vypadat. Není to žádné sci-fi, ani žádné přehnané plácání do tmy, podle mě to za pár let může být opravdu reálné. Za kolik let? Nevím… Můžeme tomu dát pět, deset, patnáct… Záleží na tom, zda budou všechny tyto technologie dostupné úplně obyčejným lidem, aniž by o nich museli něco vědět.

V dnešní době jsou velmi populární sítě facebook a twitter. Do módy se pomalu dostává i služba foursquare. Pomocí foursquare můžete jednoduše pomocí vašeho telefonu sdělit lidem, kde se právě nacházíte. A tohle podle mě bude v budoucnosti velmi silná služba. Ne třeba přímo tato, ale podobná, nebo na stejném způsobu. Bude využívat GPS zabudované v přístroji, který má každý u sebe – v telefonu.

Díky telefonu budete mít absolutní a živé spojení s virtuálním světem. Telefony už nebudou ty vaše dnešní obyčejné Nokie. Budou to inteligentní telefony s kompasem, GPS, akcelerometrem, rychlou kamerou a anténou, která dokáže tahat data z 3G sítě. Asi si říkáte, že nejste zálesák, abyste měli nějaký kompas nebo GPSku. Ne, nejste, a ani já nejsem a přitom je pohodlně využívám.

Pokud si nyní zvolíte telefon, který má nejrychleji rozvíjející se základnu aplikací, budete v ruce držet iPhone. Vlastním verzi 3GS, která má kompas a dost rychlý procesor, který si s aplikacemi dobře poradí. Proto můžu využívat aplikace, o kterých se obyčejným neznalým lidem ani nesnilo. Například si pustím aplikaci Mapy Google a podle mapy a vestavěného kompasu zjistím, kam se právě dívám.

Bohužel iPhone je velmi drahý telefon, a to kvůli jeho ohromující kvalitě systému. Proto si jej moc lidí dovolit nemůže a dají raději přednost levné dotykové Nokii, nebo Samsungu. Jsem jeden z těch, který by s kvalitou Samsungu nebo Nokie nevydržel, ale díky těmto, a podobným výrobcům, jde informovanost a náročnost lidí kupředu. Takové telefony jsou levné a díky tomu dostupné. Pokud to stejným způsobem bude pokračovat i v dalších letech, můžeme se těšit na dobré aplikace na dobrých strojích. Tím chci říct, že podobné aplikace, jako jsou dnes v iPhone (byť v třetinové kvalitě) budou mít i běžní uživatelé na svých levných chytrých telefonech.

Jak si tedy svět představuji? Všelijak, ale rozhodně vím, že postupně budeme vše ukládat na internet, abychom mohli obsah sdílet mezi svými zařízeními, jako je TV, stolní počítač, notebook a telefon. V tu dobu bude internet v telefonu samozřejmostí, jako dnes telefonování, či smsky. Za pár kaček měsíčně se připojíte kdekoliv s rychlostí dnešního 3G, možná i rychleji. Hudba se už nebude stahovat na disk počítače/telefonu/notebooku, bude se jen poslouchat – z internetu. Dnes již takové služby existují, ale pro to správné pohodlné sdílení nejsou (oni, ani my) připraveny.

Jednoduše se na telefonu přihlásím do této služby, najdu si svůj playlist skladeb, který jsem si seskládal na notebooku a ihned jej můžu v telefonu poslouchat. Jediné, co v telefonu budu mít, je samotná aplikace a internet. To mi stačí. A pokud si třeba u kamaráda poslechnu písničku, která se mi bude líbit, už si ji nebudu několik minut posílat přes bluetooth. Do telefonu si totiž žádnou hudbu ukládat nebudu. Jednoduše si pošlu na své uživatelské jméno link/pozvánku/malinký datový soubor a můžu si ji ihned poslechnout také. Nebo si ji v té službě prostě najdu.

Potom, až se budu vracet ze školy domů a telefon podle GPS pozná, že se blížím k – třeba – Tescu, vyskočí mi na telefonu PUSH notifikace se seznamem věcí, které mám nakoupit. Seznam totiž včerejší den moje drahá maminka nasdílela na další jinou internetovou službu. Až vyjdu z Tesca, tak na telefonu potvrdím, že jsem věci koupil, a můžu jít spokojeně domů.

Mezitím, když budu procházet městem, mi telefon opět pomocí PUSH zahlásí, že v kavárně, která je 50 metrů ode mě, sedí kamarádka. Abych ji nevyrušil při nějakém jejím ženském kafíčkování, jednoduše jí napíšu, zda se za ní můžu stavit. Zjistím, že je v kavárně sama, a že za ní zajít můžu. Super. Až tam budu, spustím foursquare, udělám check-in, aby všichni mí přátelé věděli, že tu právě jsem, a že se k nám můžou připojit.

Taky si myslím, že i veškeré fotografie budeme ukládat na internet. Ne tak, aby byly přístupné všem lidem na světě, ale pro sebe, abyste je měli dostupné vždy a všude. Už nebudete muset zálohovat fotky na jiné paměti, nebo harddisky. O fotky se vám za menší roční poplatek pěkně postará nějaká služba. Dnes k tomu má velmi blízko flickr.

Z toho všeho také plyne, že tento “nový” svět bude morálně dost otevřený a vyloženě extrovertní. Zní to dost drsně, ale už se bude sdílet cokoliv. Dříve bylo také nemyslitelné si dát na internet fotku se jménem a příjmením. Dnes bez toho nežijete a je to samozřejmost.

Taky může být za pár let realitou to, že se budeme seznamovat jen přes display. Jednoduše zapneme aplikaci, která spustí foťák a my tak v displayi uvidíme nad každým člověkem informační bublinku, kde si najdeme fotku, jméno a další informace – například facebook profil. Facebook už ale bude podle mě zastaralý. Na telefonu zažádáme o jakési potvrzení seznámení a osobě se ukáže, kdopak jí píše. Ona se potom pouze telefonem rozhodne, zda dotyčného chce poznat více, nebo ne.

V kruhu přátel, který bude zase na jiné službě, budete mít jinou vychytávku. Tou může být například mapa, kde budou jednotlivými tečkami zachyceni vaši známí. Pokud se bude někdo nacházet blízko vás, na mapě ho uvidíte. Pokud se bude nacházet daleko, tak ho kvůli bezpečnosti neuvidíte. Logicky, k čemu by vám to taky bylo, že? Takto to má již dnes řešeno foursquare s jejich Venues.

Dokonce bude stačit telefon zvednout a podívat se, kde vaši přátelé jsou. Namíříte kameru do oken kavárny a uvidíte tam pár známých. Pak namíříte na autobus, kde uvidíte dalších několik lidí. Tohle vše díky živému streamování poloh GPS, akcelerometru a kompasu na internet. Dnes to tak mají Zlaté stránky díky aplikaci Layar.

Bohužel vše má také své nevýhody. Čím více informací ven vypouštíte, tím více jich bude zneužitelných. Lidé se budou skrývat za displaye svých mobilních telefonů, notebooků a postupně tak bude zanikat mluvené slovo a živé seznamování. Člověk raději vytáhne telefon, mrkne do okolí, napíše pár písmenek a je to. Už nepůjde jen tak oslovit slečnu. V telefonu zjistí, že je zadaná a už se o ni zajímat nebude. Je to správné?

Teď záleží, zda tyto skutečnosti máme podporovat nebo ne. Všichni jásají při uvedení nového technologického pokroku, který dodá více pohodlnosti do našich životů, ale je to skutečně dobře? Každý takový totiž zabíjí naši společenskou komunikaci. Když se nad tím člověk zamyslí, je skoro každá technologická vychytávka malinký zabiják dnešní společnosti. Máme to zapotřebí? Dáme přednost plošným spojům před – hnusně řečeno – živým masem?