Nebojujte s minulostí

Publikoval Viktor Hanáček dne 20. listopadu 2010

Nedávno jsem psal článek o tom, jak si lidé berou své chyby moc k tělu a zbytečně se s nimi zatěžují, i když se už staly a jsou prakticky nevratné. Bohužel jsem nějak neuměl myšlenku napsat, a tak jsem článek smazal.

Teď se mi toto téma v hlavě rozleželo a rád bych předal myšlenku dál.

Mám totiž pocit, že si lidé až moc berou své chyby. Samozřejmě souhlasím s tím, co mi napsal Patrik Vogl – člověk by měl nést zodpovědnost za své chyby a případně se za ně omluvit a napravit je. Ale proč si je vyčítat? K čemu to je? Čemu to pomůže? Podle mě ničemu.

Když někomu nabourám auto, tak mi nezbývá nic jiného, než škodu zaplatit, případně jinak vyřešit. Nevrátím to, prostě se to stalo. Ale proč bych si to měl sakra vyčítat?

Zkuste si jen tak v duchu položit základní otázky. Pomůže mi, že si to budu vyčítat a budu na sebe naštvaný? Zlepší to situaci? Bude mi lip? Pokud si odpovíte záporně, přestaňte s tím. Uklidněte se a s chladnou hlavou se raději zamyslete, co dělat, abyste si odpověděli kladně.

Mám pocit, že jsme utlačováni okolní společnosti a místo zdravého přemýšlení nad řešením jsme nuceni si chyby vyčítat a tvářit se navenek zklamaní, jinak jsme nazváni bezcitným. Lidé jsou na sebe naštvaní jen kvůli tomu, aby před okolím vypadali, že je to mrzí. Ale je to absolutně neproduktivní. Nemá to žádné výsledky.

Nevyčítejte si chyby. Nebuďte na sebe naštvaní. Nebrečte pod peřinou a radši přemýšlejte do budoucnosti. Chyby napravte nebo vyřešte následky, ale nedovolte jim, aby vás psychicky sejmuly. Nic lepšího udělat nemůžete a něco si vyčítat je blbost. Téma je to sice kontroverzní, ale určitě se najde pár lidí, kteří se zamyslí a najdou v tom pravdu.