O závisti

Publikoval Viktor Hanáček dne 13. srpna 2010

Co to vlastně je? Je to dobrá vlastnost nebo špatná? Já tohle slovo mám zažité asi jinak. Když jsem si ohledně tohoto projížděl wikipedii, zjistil jsem, že je to touha po něčem, co má někdo jiný a touha dotyčného o to připravit, nebo si to přivlastnit. Z toho tedy plyne, že je to špatná vlastnost.

Když někdo má třeba drahé pěkné auto, tak já osobně ho spíš obdivuju, že to má a taky bych takové někdy rád měl. Ale rozhodně bych v ten moment nevzal do ruky klíček, abych mu s ním to auto jen tak bezdůvodně obešel. To bych pak byl jen závistivé telátko. Ano, dá se říct, že mu ho závidím, ale nechci jej poškodit.

Ale když někdo nemůže unést to, že někdo jiný vlastní třeba pěkný dům nebo ono auto a za každou cenu má chuť mu majetek ničit, tak je to u mě prostě nepřemýšlející primitivní chudák a absolutní blb. A závistivý.

No a jak této vlastnosti, kdy opravdu nemám chuť nikomu nic krást a rozbíjet, tedy říkat? Obdiv? To, myslím, nezní moc správně. Můžeme tomu přidávat přídavná jména a používat třeba “zdravá závist”? Jaký na to máte názor?