Peníze kazí charakter?

Publikoval Viktor Hanáček dne 19. března 2010

Může mi někdo říct jak? Nějak nechápu toto rčení a dokonce jsem proti němu. Možná sám, možná je nás víc. Spíš si myslím, že je něco špatně s tím, kdo toto rčení často říká. Proč by měly kazit charakter? Není to spíš závist z té druhé strany? Peníze jsou všude, je to náš každodenní chléb. Nemůžeme je jen tak smazat ze života nebo si jich nevšímat. Budou s námi pořád a bez jejich přítomnosti bychom moc dobře nedopadli. Jsou neustále v oběhu a několikrát za den s nimi chtě-nechtě přijdeme do styku. Bez jakéhokoli platidla by svět nefungoval. A díky tomu všemu jsou peníze středem pozornosti.

Bohužel nastává problém, pokud jich má někdo víc, než ostatní. Lidé se na dotyčného totiž začnou dívat jinak. Ti inteligentní se na takového člověka budou dívat pořád stejně, ale ta méně inteligentní většina začne závidět a ohánět se hláškou “Peníze mu zkazily charakter.”

Když si koupíte lentilky, co s nimi uděláte? Postavíte si je na stůl a budete na ně koukat? Ne, sníte je. Proč? Protože je máte, vlastníte je, máte na ně chuť a tím, že je sníte, si jich užíváte. Zkazilo vám vlastnictví lentilek charakter? Myslím, že ne. Je to to stejné.

Chci tím říct, že když má někdo větší přísun peněz, tak si jich užívá. Jeden spoří, druhý šetří a u třetího se ani neohřejou, protože si za ně hned koupí to, co mu dělá radost. Přitom si jich užívají všichni tři. První totiž myslí na svou budocnost, druhý šetří na něco, co si přeje, a třetí je jednoduše ihned vyměňuje za “malé” radosti. A že třetí utrácí? No a co. Jsou to jeho peníze.

Dejme si menší případovou studii. Máme muže, který žije v malém domku někde na vesnici. Má průměrný plat, průměrnou práci. Najedou se mu poštěstí a najde si lepší místo s několikanásobným platem. Co se na něm změní? Ve většině případů nic. Akorát si po nějaké době bude moct dovolit cokoliv, co se mu zachce. Koupí si nejedno luxusní auto, bude chodit na večeře do drahých podniků, zrenovuje dům, koupí chatu…

Tohle je změna charakteru? To, že si dopřává, co se mu zachce? Ne, je to jen uspokojování vlastních potřeb. Jen ostatní to začnou vnímat jinak. Začnou se na něj dívat jiným pohledem. Najednou budou závidět a budou naštvaní, že zrovna on je na tom líp, jak oni. On si může dopřát Lexus nebo Cadillac a oni ne. Co to je za spravedlnost, že? No hrůza!

Proč si lidé navzájem neříkají svůj plat? Řekne jen tak někdo svůj plat, když ví, že ten, komu to říká, má plat nižší? Ne, protože se bude bát, aby se ten dotyčný na něj nezačal dívat jinak. Aby mu nezačal závidět.

Absolutně nechápu, jak by měly peníze měnit charakter. Ze dne na den se může změnit kdejaký člověk a peníze v tom nemusí hrát žádnou roli. Když člověk díky penězům spychne, tak je to blb. Podle mě prostě peníze člověka nezmění, změní se vždy jen pohled okolních lidí na něj. A to je ten problém. Obdiv, závist, chtíč…