První pokusy o pasivní příjem

Publikoval Viktor Hanáček dne 6. května 2013

Momentálně maturuji a proto jsem v poslední době omezil přijímání nových zakázek na minimum. Mám dost práce s rozběhnutými projekty, tak jsem se nechtěl zatěžovat dalšími, protože jsem nevěděl, co a jak vlastně budu muset maturitě obětovat a věnovat.

Víkend před písemnýma maturitama jsem ale měl celkem volný a jelikož jsem se několik dní před tím dostal na Creative Market (virtuální obchod, kde můžete prodávat své grafické práce, šablony a tak), chtěl jsem zkusit, jak by šlo prodávat me výtvory přes internet.

Tak jsem otevřel photoshop a pustil jsem se do práce — nakreslil jsem tři PSD šablony, udělal jsem mock-up pro vizitky a začal jsem kódovat úplně jednoduchou WordPress šablonu.

Za deset dní mi na webu Creative Market svítí dvacet sedm dolarů a třicet centů, což je něco málo pod 550 korun. Na to, že jsem na tom dělal celý víkend, je to hodně málo. To by nezaplatilo asi nikoho, že :)

Pointa pasivního příjmu je ale v tom, že to vydělává, i když vy nic neděláte. Trošku zamakáte, vybudujete si portfolio, které se bude bez vaší asistence prodávat a pak už si jen budete vybírat pláže, kde budete popíjet mojito a peníze se budou jen sypat.

Možná. A nebo taky ne. Tak jednoduché to není, to bychom byli milionáři všichni. Pokud chcete tímto způsobem vydělávat, musíte dělat takové produkty, po kterých lidé vyloženě touží. Musí to být pecka. A když ne, tak se musíte trefit tam, kde je o to zájem. Chytnout správný čas a vyplnit tu správnou díru na trhu. A začít makat. Pak to možná půjde.

Teď mám rozdělané dvě WordPress šablony a jednu hotovou Tumblr šablonu. Uvidíme, jak bude vycházet čas a jaká do toho bude chuť. Stále to není nic, co by mě uživilo, takže musím trochu s respektem. Na to, kolik jsem tomu věnoval, nejsou výdělky nic moc. Rozhodně by se mi ale líbilo z toho udělat alespoň nějakou část svého příjmu. Design šablon ale musí být opravdu brutální, aby se to rozjelo.

Docela mě mrzí, že lidi z Creative Marketu (‚majitelé‘) už nejsou tak aktivní, jako v začátcích. To různé nově přidané věci třeba sdíleli na Twitter, reagovali a byli prostě aktivní. Teď už na to asi kašlou a myslím, že je to škoda — dotyčný nováček nic neprodá a pak toho nechá, i když je jeho práce kvalitní. Nové věci se tam totiž nijak nepropagují (musíte se k nim proklikat) a pokud nemáte okolo sebe (Twitter, Facebook, jiné sítě, …) lidi, kteří by měli zájem vaše produkty kupovat, máte smůlu, protože se o vašich produktech nikdo nedozví.

Čekal jsem od CM víc takové té komunitní aktivity, která kdysi byla. Trochu jsem s tím i počítal, protože na Twitteru mě asi moc lidí mající zájem o šablony pro weby nebo WordPress nesleduje :)

Celkem v dobré době to chytil Aleš Nešetřil, který si tím podle jeho postu dokázal slušně vydělat. Popisuje i podporu Creative Marketu, ale vypadá to, že ta doba je už asi pryč.

Hodně mě ale inspirují čísla na ThemeForestu (další obchod se šablonama), kde je veřejně jak cena, tak počet prodejů. A když víte, že jde dotyčnému do kapsy 50 % z ceny, je lehké si vypočítat, že chlápek vydělal za jeden rok na jedná šabloně třeba 100 tisíc. A to je asi jiná sranda :)

Každopádně před pár měsíci se mi podařilo právě na ThemeForestu a GraphicRiveru otevřít účet a nyní mám ve schvalovacím procesu první Tumblr šablonu. Tak uvidíme. Dám vědět.

Zkusil jsem fotobanky

Po odmítnutí asi 80 % fotek kvůli šumu a neostrosti (používám dost světelný objektiv, takže se tam ostrost v detailech chytá těžce) jsem to vzdal a své účty zrušil. Vybral jsem fotky, které jsem už měl nafocené (tzv. proces recyklace) a chtěl jsem si to zkusit. A zkusil. Vybrali mi asi 8 fotek ze 60-ti. A to nemá smysl se o to starat.

Jsou ale lidé, které živí jen fotobanky. Jedním z nich je třeba Petr Václavek, který byl tak ‚úspěšný‘, až si mohl odejít z práce a už rok kreslí pro fotobanky z domu. Kdysi pro ně fotil, teď dělá vektory. Přečíst si o tom můžete na jeho Fotobankách nebo blogu.

Pro mě to ale asi není. Focení mě baví, ale je velký rozdíl fotit si pro sebe, co se vám líbí, a pro fotobanky.

Závěrem

Nejvýhodnější je pro mě stále starat se o své klienty. To mě naplňuje nejvíc. Ve fotobankách budoucnost nevidím, ale šablonám (ať už přes Creative Market nebo ThemeForest) určitě šanci dám. Jak bude volný čas, což teď po maturitě bude, určitě zkusím sem tam nějakou šablonu (Tumblr/WordPress) k prodeji vytvořit.

Ze všeho nejvíc jsem zvědavý na prodeje mé první šablony na ThemeForestu, která by se tam mohla objevit během tohoto týdne.

Máte zkušenosti s pasivním příjmem? Podělte se v komentářích…