Tak, a jsem podnikatel

Publikoval Viktor Hanáček dne 8. srpna 2011

Uběhlo pár dní od 18-tých narozenin a já už jsem si to pádil na úřad vyřídit živnost. Už v 16-ti jsem si říkal, že tam půjdu hned další den po narozeninách. Věděl jsem, že to je věc, bez které dělat webovky opravdu nepůjde.

Byl to ale docela boj. Na úřadě jsem samotný živnosťák vyřídil úplně ukázkově. Pracovnici jsem veškeré údaje jen diktoval a ona je ihned zapisovala do počítače, takže odpadly všechny starosti s vyplňováním formulářů. Tímto by se mohly inspirovat i ostatní instituce.

Během asi 10 minut bylo vše vyřízeno. Zaplatil jsem poplatek 1000 Kč a spokojeně odcházel. Jen se mi v hlavě honily ty strašácké řeči o sociálním a zdravotním. Dokonce večer téhož dne jsem si na RŽP našel své IČ.

Za pár dalších dnů (ano, jsem trošku línej) jsem vyrazil na OSSZ, abych vyřešil sociální pojištění. Bohužel jsem u sebe neměl potvrzení o studiu, takže jsem se tam ukázal zase až za týden. To už jsem si potvrzení vzal, formulář jsem měl dokonce vyplněný správně, takže jsem i tohle měl během pár minut vyřízené.

Pojišťovna byla ale problém. Protože mají málo poboček a do Brna se mi tohle vyřizovat nechtělo, vytiskl jsem si formulář, nějak jsem ho vyplnil a poslal poštou.

A nakonec, co teda platit? Zajel jsem za účetní a zjistil jsem, jak na to, abych sociální a zdravotní (legální cestou) platit nemusel. Rozhodl jsem se daně platit paušálně a vypadá to, že stejně žádné peníze odvádět nebudu.

Takže to vypadá, že to není zase tak složité. Na začátku jsem se toho bál, ale teď už spokojeně fakturuji s fakturoidem a nemůžu si stěžovat. I samotné faktury jsou pěkné. Nechcete web? Dám vám pěknou fakturu. :)