Identifikovaná osoba, DPH, souhrnná hlášení a další radosti. Jak je to s tím AdSense?
Jak začla být návštěvnost na picjumbo.com zajímavější, rozhodl jsem se nasadit reklamní systém AdSense. Díky tomu mě teď každý měsíc čekají starosti s podáváním hlášení na místní finanční úřad, jelikož se jedná o poskytnutí služby do členského státu Evropské Unie, konkrétně do Irska, kde má Google evropskou pobočku — tzn. stala se ze mě Identifikovaná osoba.
Tápete, jak se s tím vším poprat a pořád se vám zdá, že je to složité, a že jste nikde nenašli pořádný návod? A že vlastně vůbec nevíte, co děláte? To jsem si říkal taky, takže jsem to vše nastudoval a napsal tento článek, jak na to. Za sdílení budu rád.
První drobné a registrace Identifikované osoby
Takže: nahodili jsme AdSense na web a začali chodit první peníze. První den se ukázali první drobné, takže do 15-ti dnů od tohoto dne frčíme na úřad a registrujeme se jako Identifikovaná osoba (dále IO). Úřednice na nás zkouší, abychom přinesli i „nějaké potvrzení“, žádné ale nemáme, takže nesmyslnému požadavku skálopevně odoláváme, odpovídáme, že víme, co děláme, a odcházíme. Do několika dní přijde poštou potvrzení o zaregistrování (pokud ne, nepíšeme komentáře, ale voláme na úřad).
Jsme registrovaná osoba, skončil první měsíc a čekáme na potvrzení peněz na účtu Google AdSense, ten nám peníze potvrdí druhý den následujícího měsíce. V sekci Historie transakcí, ve sloupci Příjmy (v Kč) se ukáže částka, kterou nám Google přiznal, a kterou budeme za tento měsíc hlásit. Žádná jiná částka nás nezajímá — průběžné přehledy jsou jen odhady. Na celé hlášení máme 25 dní od skončení předchozího měsíce.
Teď ta FUnny část.
Otevřeme si Souhrnné hlášení VIES na Daňovém portálu MFČR a vyplníme. Budeme vyplňovat řádek, ke kterému budeme potřebovat informace o Google. Ty jsou k datu 3. března 2014 tato:
Kód země: IE — Irsko
DIČ pořizovatele: 6388047V
Kód plnění: 3 (poskytování služeb)
Počet plnění: 1 (každý měsíc nám přizná jednu platbu)
Celková hodnota plnění: částka, kterou nám Google přiznal, zaokrouhlená nahoru na celé koruny
A bude to vypadat asi takto:
Teď hlášení potvrdíme, odešleme a stáhneme si především potvrzení o podání, které vytiskneme, podepíšeme a do 5-ti prac. dnů přineseme na finanční úřad. V opačném případě jako by hlášení nebylo podáno.
A to je vše.
Pokud máte jen AdSense, nemusíte podávat Přiznání k DPH
Přiznání by bylo nulové a nulové IO nepodává. Pro Přiznání k DPH byste museli službu z členského státu EU přijmout a zaplatit za ni — typicky např. Facebook reklama nebo AdWords reklama. Tam máte totiž ceny sníženy o DPH a DPH odvedete až zde v ČR každý měsíc (jako IO nemáte nárok na odpočet na výstupu).
Další ‚protips‘ z mých zkušeností
1. Neptejte se na názor pracovnic/íků úřadu
Většinou nic neví. Dokonce jsem pár dní zpět vysvětloval pracovnici po telefonu, jaký je rozdíl mezi Identifikovanou osobou a Plátcem DPH, když došlo na reverse-charge odpočet, na který IO nemá nárok. Raději projeďte internet, nebo přejděte na bod 3.
2. Neptejte se ani účetních, pokud to není jejich denní chleba
Většinou mají dost starostí s tím, aby zvádli vstřebávat různé změny v zákoně, které řeší denně. Identifikované osoby nejsou příliš běžná věc, je to nové (od ledna 2013) a moc jich asi nebude.
3. Pokud už se ptáte, ptejte se těch nejvyšších a přímo na VAŠEM úřadě = vedoucího kontrolního oddělení
Protože v případě problémů budete komunikovat právě s nimi. Byla to první věc, kterou jsem udělal. Pán obvolal své kolegy a další den mi volal s konkrétním názorem. Ano, názorem, protože ani na těchto pozicích, vzhledem k neustálým změnám zákona, nevhodně zvolených vět, nekompatibilitou s dnešním možným podnikáním apod. si vlastně moc jistí nejsou.
4. Vždy uvádějte telefon a email
Vyplatí se to — právně vám těmito cestami nemohou poslat/oznámit nic závažného, ALE mohou vás kontaktovat, pokud se jim bude zdát, že máte něco v nepořádku nebo vám bude něco chybět.
A jak to potom v březnu přiznat v příjmech fyzických osob?
V tomto moc nevím a spíš hádám, zkušenosti nemám, takže spíš navrhuji. Někteří to dělají tak, že každý měsíc vystaví fakturu s údaji Googlu a částkou a nikam ji neposílají, jen si ji nechají pro sebe. Druhou cestou by mělo být čestné prohlášení, kde celkovou částku napíšete a přiložíte k přiznání. Takto to hodlám udělat já, jelikož příjmů ze zahraničí bylo víc a asi bych se fakturováním všeho uklikal.
Zdroje:
- http://www.jakpodnikat.cz/identifikovana-osoba-k-dph.php
- Ebook „DPH a reklama na internetu“, SimpleTax
—
Toto vše jsou informace, jejichž nastudování jsem věnoval obrovské množství času. I přesto ale nepříjímám jakoukoli odpovědnost za pravdivost obsahu, i když se o to maximálně snažím.