Kterak jsem zkoušel dospat nedospané

Publikoval Viktor Hanáček dne 5. listopadu 2010

Pokud chcete od života něco víc a vážíte si ho, určitě jste přemýšleli nad spánkem. Asi není dobré úsínat třeba při zapnuté televizi nebo rádiu, nebo spát na staré neergonomické matraci, ze které vás ráno bolí záda. Kdysi jsem se zamyslel i já…

Nedávno jsem psal, že budu s prací na počítači kolem osmé večer končit a pomalu půjdu do postele, abych se uklidnil u televize a kolem desáté šel spát. Teď bych po skoro měsíci rád shrnul to, co jsem vlastně zvládl a nezvládl a také, jak jsem se snažil spánek nahradit.

Do mého večerního programu se v posledních dnech vměstnala další část, kterou jsem do něj musel vložit a tak jsem sledování TV absolutně opustil. To je v pohodě, na tom jsem nijak nevisel, takže o tom není třeba mluvit. Problém je, že jsem před desátou nebyl v posteli ani jednou. Do postele jsem se vždy dostal kolem půlnoci, takže se mi zkrátil čas na spánek na cca 5-6 hodin.

Proto jsem se rozhodl, že to zkusím dospat přes den. A to je to, o čem chci napsat, abyste nezkoušeli.

Vždycky jsem si naspal tak hodinu dvě a kromě dezorientace v času jsem nezískal snad nic. Možná je takový spánek lepší pro tělo, ale rozhodně jsem se po vzbuzení nijak líp necítil. Byl jsem ospalý, znuděný a zničený. Prostě žádné pozitiva.

Kdysi jsem také četl, že je účinné přes den spát 20 minut. Aplikují to v Google, NASA a všech takovýchto větších a lepších společnostech. Prý se po něm člověk víc soustředí a lépe přemýšlí. Ale ani tento spánek mi nesedí. Je to prý i vědecky dokázané, že je prospěšný, ale mně prospěšný nebyl. Pokud má někdo z vás lepší zkušenosti, budu rád, když se vyjádříte.

Proto jsem hledal, jak si spánek prodloužit a našel jsem si pozdější autobusy. Objevil jsem autobus, který odjíždí o půl hodiny později, než ten můj předchozí, takže jsem se vykašlal na dřívější vstávání a teď vstávám v tu dobu, kdy jsem autobusem odjížděl, tedy cca 6:20. Za půl hodiny vše bez problémů stíhám a mám o hodinu delší spánek.

Teď chodím spát mezi desátou a jedenáctou a mám přes 7 hodin spánku, které mi stačí. Narozdíl od minulých cca 6-ti hodin je to výhra.

Věnujte pár minut a zamyslete se nad svým spánkem. Zkuste ho zlepšit. Je to důležitější než si myslíte. Malinkým krůčkem jsem si jednoduše udělal život lepší. A o tom to přece je.